Jak léčit KOČKU

19. září 2009 v 9:28 | Kikisek007 |  KOČIČKY
Léky můžeme podle druhu podávat buď do očí, uší, na kůži, orálně, do konečníku nebo injekčně. Podle toho si je i rozdělíme.

Před podáním očních nebo ušních medikamentů a léků do tlamičky je vhodné kocouře znehybnit, neboť mu to určitě nebude příjemné a bude se bránit. Nejběžnější metoda je umístit ho do pytlíku s tkaničkou u krku, pokud nemáte, postačí vám osuška, do které ho zabalíte tak, aby koukala jen hlava.

Oční medikamenty

Nejprve otřete výtok z koutků a očistíte okolí očí nejlépe navlhčeným smotkem gázy.

Kapky - nakloníte hlavičku nahoru asi v úhlu 45 stupňů. Jemně povytáhnete horní víčko tak, aby bylo vidět bělmo, na které nakapete lék. Hlavičku ještě asi 10 vteřin podržíte v této poloze.

Masti - podobně jako u kapek nakloníte hlavičku, povytáhnete ale spodní víčko a mezi něj a oko vmáčknete mast. Potom pustíte víčko a necháte kocouře zamrkat.

Ušní medikamenty

Nejprve navlhčeným smotkem gázy odstraníte z vnitřku ucha všechny nečistoty.

Kapky - sklopíte boltec ucha dozadu, čímž odhalíte ústí zvukovodu. Kápnete dovnitř požadovaný počet kapek a ucho pořádně promasírujete. Kocouře se pokuste alespoň minutu udržet bez pohybu hlavy, aby se kapky stačily vstřebat.

Masti - ucho přidržíte stejně jako u kapek, konec tuby vložíte asi 1 cm do zvukovodu a vytlačíte mast. Opět promasírujete, nakonec přebytečnou mast otřete.

Kožní medikamenty

U podávání kožních medikamentů je problém v tom, že kočka má sklon se ihned olízat. Můžete tomu zamezit zakrytím ošetřeného místa, ale pozor - šikovný kocouř si dokáže poradit i s obvazy. Dobrým tipem proto je nanášet lék před jídlem. Případně kocouře podržíte po dobu, kdy se lék vstřebává, což u většiny preparátů trvá 5 - 10 minut. K technice podávání kožních medikamentů platí následující - na postižené místo nanášejte tenkou vrstvu, nejlépe hadříkem nebo gázou.

Orální podávání léků

Tablety a kapsle - zakloníte kocouřovi hlavu, stisknete čelistní klouby, čímž ho donutíte otevřít tlamičku. Tabletu vsunete co nejvíc dozadu na jazyk (buď ji tam pustíte prsty, nebo si můžete pomoct pinzetou). Tlamičku rychle zavřete a zamnete krk nebo jemně fouknete do nosu, aby tabletu polknul. Případně můžete volnou rukou nabrat trochu vody či nějaké kašovité potraviny, kterou otřete kocouřovi o nos a pysky, tím ho donutíte k olíznutí a k následnému spolknutí tablety. Na závěr tlamičku znovu otevřete a přesvědčíte se, že kocouř tabletu skutečně spolknul.

Pasty - otevřete kocouřovi tlamičku podobně jako u tablet, a pastu vytlačenou na ukazováčku mu namáznete na patro.

Tekuté léky - hlavu kocouřovi příliš nezaklánějte, hrozí nebezpečí vdechnutí tekutiny. Také tlamičku kocouřovi neotvírejte. Pouze zasunete konec kapátka nebo injekční stříkačky za přední zuby (případně držíte hlavu ze strany a vstřikujete z druhé strany) a co nejpomaleji vytlačíte obsah, aby ho kocouř stíhal spolknout. Opět pak promnete krk nebo fouknete do nosu.

Podávání čípků

Nutné je podávat čípky kocouřovi až po vyprázdnění. Čípek snadněji zavedete, pokud ho potřete olejem. Poté je vhodné omezit kocouřovi pohyb, aby nemohl čípek vytlačit.

Podávání injekcí

Injekce mohou podávat pouze lékaři a školený personál. Pokud je potřeba kocouřovi injekce pravidelně denně aplikovat (např. insulin), pak budete lékařem poučeni a zacvičeni.

Měření teploty

Pokud máte podezření, že kocouř má teplotu, je lepší změřit mu ji doma. Stres vyvolaný převozem do ordinace nebo příchodem doktora ji může zvýšit až o 1 stupeň. Měří se lékařským teploměrem v konečníku. Hrot teploměru potřete nějakým tukem (postačí stolní olej nebo máslo) a vsunete do konečníku asi na 2 cm. Je vhodné teploměr přidržovat jednou rukou společně s ocasem - pokud se kočka brání, teploměr se tak snáz uchrání před rozbitím. Rtuťovým teploměrem měříte 2 minuty, elektronické při skončení měření obvykle pípnou, vhodnější je použít rychloběžku - k měření postačí méně času. Normální teplota kočky je do 39 stupňů Celsia.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama