Péče o kočku!!

19. září 2009 v 9:26 | Kikisek007 |  KOČIČKY
Ať už si přineseme kotě či dospělou kočku, musíme brát ohled na citlivost kočičího trávení a z nepřeberné nabídky krmiv vybrat to, které naší kočce sedne nejlépe a zároveň nezruinuje naší peněženku. A především kočce chutná.

Je nutné zdůraznit, že kočka je ryzí masožravec, proto by měla být její strava zaměřena především masitým směrem, pro trávení masa je uzpůsobeno také její zažívací ústrojí.

Uvědomme si, že na rozdíl od lidí, kteří mají 9000 chuťových pohárků, kočky jich mají pouhých 473, proto je zbytečné přespříliš kočce zpestřovat jídelníček různými chutěmi, neboť to nejspíše neocení. S největší pravděpodobností kočku na jídle neláká tak chuť, jako vůně, protože její čich je oproti lidskému výrazně lepší.

Jestliže pečujeme o příliš malé kotě, které ještě neumí konzumovat tuhou stravu, je nutné podle toho zvolit i správné krmení - a to mléko, nejlépe od veterináře nebo ze specializovaného obchodu. Existují kotěcí mléka, která jsou přímo vyráběná jako náhražka mateřského mléka, narozdíl od v krámě dostupných mléčných lahviček, které jsou pouhými doplňky potravy a pro malá koťata bez potřebných výživných látek.

V průběhu růstu se mění i výživové potřeby kočky. Pro kotěcí věk jsou určený výrobky označené jako Junior či Kitten. Jak kočka roste, mění se i její potřeby a v jednom roce věku můžeme přejít na stravu typu Adult. Také v okamžiku, kdy kotě dospěje a podstoupí kastraci, plynule měníme typ krmiva z Kitten/Junior na Adult. Případně můžeme zvolit také výrobky určené pro kočky/kocoury kastrované, značené jako Sterilised, After Care. Dalším zlomovým obdobím pro změnu typu krmiva je věk přibližně 7 let, kdy se kočka dostává do seniorského věku, a proto začneme hledat krmivo označené jako Senior, které svým složením poskytuje starším kočkám všechny potřebné látky pro tento věk.

Pokud si přineseme domů kotě v minimálním doporučeném věku či dospělou kočku, můžeme jim poskytnout přímo některé z komerčně vyráběných krmiv (granule, konzervy, kapsičky), domácí stravu (strava připravená doma z masa, zeleniny, luštěnin atp.), či krmení metodou BARF (krmení syrovým masem, syrovou zeleninou).

BARF

Jedná se o krmení založené na podávání syrové stravy, masa, kostí, zeleniny a ovoce, které odpovídá nejpřirozenější stravě šelmy. Veškeré minerály a vitamíny by kočka měla čerpat z poskytnutých surovin, ze svaloviny, vnitřností, včetně kostí a kůže se srstí či peřím. Tato strava by měla být pestrá v nabídce různých druhů masa a zeleniny. Je možné dodávat přírodní doplňky stravy. Pokud se rozhodneme krmit tímto způsobem, je vhodné zjistit si potřebné informace a načíst příslušnou literaturu, abychom kočce poskytli všechny potřebné živiny, které jsou nutné pro její správný vývoj.

Domácí strava

Pod pojmem domácí strava si můžeme představit krmení vařenou či syrovou stravou, včetně zeleniny a ovoce. I zde je dobré poskytnout nějaké doplňky minerálů a vitamínů. A opět je nutné zjistit informace o tom, jak poskytnout kočce vyváženou stravu bohatou na všechny potřebné živiny.

Komerčně vyráběná krmiva

Tato krmiva v převážné většině splňují veškeré požadavky na energetickou a výživovou vyváženost stravy. Jsou poměrně snadným a rychlým řešením krmení. Jediná "komplikace" spočívá ve výběru, neboť nabídka komerčních krmiv je v současnosti velmi rozmanitá v různých kvalitách a v různých cenových hladinách. Protože vyráběná krmiva patří mezi nejoblíbenější typ stravy, věnujme se jim více.

Vyráběná krmiva stručně dělíme na suchá (granule-G) a mokrá (kapsičky, konzervy-KK), dále pak na tzv. superprémiová (kvalita za vyšší cenu), prémiová (kvalita za rozumnou cenu), supermarketová (krmiva běžně dostupná v obchodních řetězcích s přijatelnou cenou).

Cena je velmi subjektivní pojem, je totiž zapotřebí si zvolit měrnou jednotku a podle ní pak porovnávat cenu, neboť nejdražší granule ve velkém balení jsou jen o něco málo dražší než granule levnější - v přepočtu za 1kg. Stejně tak je dobré porovnat doporučenou denní dávku; granulí s vyšší výživnou hodnotou je pro nasycení zapotřebí menší množství než granulí s menší výživnou hodnotou.

Všeobecně bychom mohli říci, že některé značky jsou doporučovány více, některé méně.

Mezi dražší/kvalitnější značky můžeme zařadit výrobky firem - Hill's (G+KK), Royal Canin (G), Orijen (G), IAMS (G+KK), ANF, Eagle Pack, Nutrience (G), ProPlan (G+KK), Eukanuba (G) aj.

Dále pak levnější Animonda (G+KK), Bozita (KK), Miamor (KK), Schmusy (KK), Gimpet (G+KK ShinyCat), Acana (G), Brit (G), Chickopee (G), Delikan (G), Tecnical (G), Sportmix, (G), Dibaq (G+KK) aj.

Mezi ty méně doporučované patří výrobky vyráběné pod značkami jednotlivých obchodních řetězců, jako např. Dein Bestes (DM), Coshida (Lidl), a dále pak výrobky v nich prodávané jako Whiskas, Friskies, Darling, Kitekat aj.

Tento sortiment je velmi obsáhlý a nelze vyjmenovat všechny výrobce či doporučit tu konkrétní nejlepší značku, přehled slouží jen čistě pro orientaci.

Také je možné konzervy a kapsičky nahradit syrovým či vařeným masem lidské kvality. Je však nutno dodržovat určitá pravidla. Nejvhodnějším masem pro zkrmení je hovězí či drůbeží. Hovězí je zapotřebí alespoň 24 hodin přemrazit, v drůbežím mase, resp. v kuřecím, se může nacházet salmonela, která se přemraženým nezlikviduje, proto je dobré podávat jej vařené, příp. syrové, s dodržením podmínek, které brání rozvoji salmonely. Dále je možné podávat ryby, syrové nebo vařené, ovšem příliš mnoho rybího masa může způsobit nedostatek vitamínu B, jenž enzym v rybách rozkládá a kočka by jej mohla mít málo.

Samozřejmě poslední slovo má vaše kočka. Protože i když jí hodláte podstrojovat, můžete se setkat s odmítáním naservírovaného krmení. Zde se oplatí nevyměňovat kočce porci jídla hned za něco jiného, ale chvíli vyčkat, zda si to kočka nerozmyslí.

Režim krmení

Je rozumné nastolit kočce či kotěti pevný režim krmení, neboť se vyhnete neustálému vyžadování stravy. Kočka si navykne, že jídlo se podává v určitou dobu, a dle svých vnitřních hodin vás bude upozorňovat, že se ta "doba" již blíží. Zvažte, zda budete krmit pravidelně například v 5 hodin ráno v pracovní den, protože musíte počítat, že kočky neznají víkendy a svátky a v 5 ráno bude vyžadovat svou denní porci jídla bez ohledu na to, zda si chcete přispat.

Kotě je vhodné krmit zpočátku až 5x denně, ale u pracujícího člověka není možné toto dodržet, proto je vhodné krmit alespoň 3 denními dávkami. Dospělé kočce stačí 2 denní dávky. Pokud krmíme současně mokrou i suchou stravou, je nutné snížit doporučenou denní dávkou granulí, abychom předešli problémům s nadváhou.

Také si musíme promyslet, jak krmení rozvrhneme. Zda kočce necháme granule k dispozici celý den, nebo zda budeme granule dávat ve dvou až třech porcích během dne. Stejně tak je to s mokrou stravou, tu však nelze ponechat v misce celý den, proto některá z porcí by případně měla být vyhrazena pro kapsičku či konzervu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama